Her zaman olduğu gibi her ihtiyaca uygun, fiyat performans optimizasyonu ile mükemmel   çözümler  sağlayan Schneider Electric, makina ve robotik sistemler için de ölçeklenebilir çözümler sunmaktadır.  Basit ve orta ölçekli makine ve  robot uygulamaları için LMC058 hareket kontrolör ve servo sistemler kullanılabilirken, delta robot , scara robot uygulamaları gibi ileri teknolojik sistemlerde  ve çoklu robot uygulamalarında  PACDRIVE3 hareket kontrol ve robot sistemleri kullanılmaktadır.

Uzun mesafeli yatay nakil taşıma gibi, bir çok basit tahrik görevleri için yeni bir çözüm olan desentralize SK180E frekans invertörü, temel fonksiyonlara odaklanılarak tasarlanmıştır.  Bu invertörde, konumlama fonksiyonu, enkoder geri beslemesi, kapsamlı güvenlik fonksiyonları ve frenleme dirençleri gibi muhakkak suretle gerekli olmayan özelliklerden feragat edilmiştir. Sağlam, uzun ömürlü tasarım sayesinde tipik bir NORD değişken frekanslı tahrik ünitesi özelliği olan % 200 aşırı yük rezervi de sağlanmaktadır.

SCHUNK firmasının yöneticisi Heinz-Dieter Schunk, 1980’lerin başında endüstriyel robotların hızla gelişmeye başlamasından esinlenerek, robotlar üzerinde ayrı ayrı geliştirilmiş takım tutucuların çok hacimli (hantal, iri) olduğunu fark etti. Robot üreticilerinin ve diğer tutma-taşıma sistemlerinin başarısına yardımcı olmak için var olan çözümlerin yerine kompakt, hafif, hassas ve mümkün olduğunca makul fiyatlı gripperlar’a ihtiyaç vardı. SCHUNK 1983’te ilk standart endüstriyel gripper’ı pazara sundu. Bu gripper karşılaştırılabilir hafiflikte ve entegre hava kanallarını sahipti. Kademeli ebatları tasarımcılar için etkili çözümler elde etmek için etkinleştirilmiştir. “Endüstriyel el” SCHUNK’un 30 yıllık başarı öyküsünün başlangıç noktası bu oldu. SCHUNK gripperları hassaslığı, uzun ömürlülüğü ve dayanıklılığı ile biliniyor.

Ekim 2011’de Londra da 41.’ si yapılacak olan Dünya Beceri Yarışmalarında (WorldSkills) Hareketli Robotlar ve Mekatronik alanlarında ülkemizi temsil edecek olan genç meslek erbapları, 14-15 Haziran 2011 tarihleri arasında Festo Tuzla genel merkez binasında gerçekleştirilen yarışmalarla belirlendi. Festo 65’ten fazla Skills- etkinliğinin global ve lokal ana sponsoru olarak hizmet veriyor.

Türkiye’de Gazanfer Sanlıtop Mekatronik bünyesinde dağıtımı yapılan Larsen&Toubro (L&T) marka otomatik sigortalar, kaçak akım röleleri, kompakt şalterler ve açık tip şalterlerin kalitesi ve güvenilirliği artık Türk Standartları Enstitüsü tarafından da onaylandı. 2010 yılı başında Gazanfer Sanlıtop Mekatronik Ürünler Pazarlama A.Ş. ile yetkili kanal dağıtım partneri olarak işbirliğine giden dünyanın önde gelen şalt malzeme imalatçılarından Larsen&Toubro EBG bünyesindeki ürünleri artık TSE’ye uygun.