Basınçlı hava kullanarak vakum elde edebilen çok odalı vakum üreteçleri, vakum pedleri ve bunlar için; bağlantı parçaları, tasarruf, kontrol ve sistem korumaya yönelik aksesuarları üreten v-tec firması ürün yelpazesini her geçen gün gelişen teknoloji koşullarını dikkate alarak geliştirmeye devam ediyor.

Gün geçtikçe üretim, kalite ve kapasitelerini arttırmak amacıyla sanayilerdeki üretim teknolojileri; otomasyonu ve robotlaşma sürecini hızlandırıyor. Üretim hatlarında kullanılan ürün taşıma amaçlı robotlarda hassas konumlama ve hareket elemanları olarak servo motorlar tercih edilir. Servo motorların güç kapasitelerindeki dezavantajları, robot konstrüksiyonları tasarlanırken, tasarımcıya robot gövdesini mümkün olduğunca hafifleştirme zorunluluğu

 

getirmektedir. Bu zorunluluk kullanılan ekipmanların gün geçtikçe daha kompakt hale getirilmesi zorunluluğu ortaya koymuştur.

Taşıma robotlarında, taşınılacak ürünlerin herhangi bir mekanik darbe nedeniyle yüzeyinde hasar oluşmaması amacıyla, özellikle otomotiv, beyaz eşya, cam ve seramik-porselen sektörlerinde, vakumla taşıma sitemleri ön plana çıkmıştır.
Vakum üretilmesi her sistemde olduğu gibi bir enerji gereksinimi ortaya çıkaracaktır. Ve vakumun, basınçlı havaya nazaran uzak mesafelere taşınmasında kaybedilecek vakum miktarının daha fazla olması, enerji sarfiyatında kullanıcıya ekstra yük getirecektir. Bu fazla enerji sarfiyatını düşürmek adına vakum kaynağının vakum tüketimi yapacak ürüne ( ped ) mümkün olduğunca yakın mesafede bağlanmalıdır.

Elektrik motorlu üreteç sistemlerinin ağır olan yapısı robot sistemlerinde tüketim bölgesine yakın olma hususunda dezavantaj sağlamaktadır.

Taşıma Robotlarında Vakum Kullanımı :

Ayrıca üretece eklenen Hava Tasarruf Kiti (AS-KIT) sayesinde hava sarfiyatında büyük oranlarda tasarruf sağlanmaktadır. Sac metal taşıyan bir robotta yapılan yapılan denemede; ürünü taşıyabilecek en alt ve en üst olarak iki
vakum seviyesi AS-KIT üzerinde set edilir (Bu set değerleri vakum pedinin ömrünü arttırma ve basınçlı hava tüketimini azaltma adına -60kPa vakum seviyesi değerine yakın olmalıdır ) Vakum pedi taşıma yapmaya başladığı anda, vakum üreteci üst seviyeye gelene kadar hava tüketimine devam ediyor. Üst
vakum seviyesine ulaştığı anda AS-KIT devreye geçerek vakum üretecine giden basınçlı havayı kesiyor.

Vakum sızıntılardan dolayı; hareket boyunca, vakum seviyesi aşağı inmeye başlar ta ki set edilen alt vakum seviyesine kadar. Alt vakum seviyesine düşüldüğünde, AS-KIT tekrar devreye girer ve vakum seviyesini set edilen üst vakum değerine ulaştırana kadar üretece basınçlı hava gönderir. Bu çalışma
sistemi taşıma süresince devam eder.

Kabaca edilen enerji tasarrufu hesaplanacak olursa; 60 sn taşıma için sadece 8-10 sn kadar bir enerji sarf edilmiştir. 8 saatlik çalışma periyodu dikkate alınırsa
yaklaşık 6.67 saatlik bir fazladan hava sarfiyatı engelleniyor yani %85 lere varan bir basınçlı hava tüketiminden tasarruf sağlamış oluyoruz.

Taşıma mesafesinden kaynaklanan vakum kayıplarını ve kendi özel tasarımlarınıza uygun üreteç oluşturmayı sağlamak amacıyla V-tec patentli olarak hidrolikte yaygın olarak kullanılan katric teknolojisini 2007 yılından itibaren kullanıcıya sunmaktadır.

Vakum Katrici Uygulaması :

Vakum Katrici normal vakum üreteçlerine nazaran 3 kata kadar daha yüksek vakumlama debisi ve 1,5 kata kadar daha hızlı cevap verme zamanı sunar.
Ayrıca katriç teknolojisi kullanıcıya kendi bağlantı parçalarına göre kendi vakum üretecini tasarlayabilme imkanı sağlar. Bu sayede daha kompakt tasarımlar elde etme şansını yakalar.

V-tec firmasının diğer yeni bir ürünü, seviye yayı, vakum katric ve vakum filtresini aynı gövde de birleştiren patentli Vakum Speeder ürünüdür.

Vakum Speeder Uygulaması :

Bu ürün sayesinde, vakumun sisteme dağıtılmasında kullanılan hortum tamamen ortadan kaldırılarak iyi bir görüntü sağlar. Kullanım noktasına yakınlığı, vakumun taşınmasından kaynaklanacak olan vakum seviyesi kaybının önüne geçer.

Üzerinde bulunan seviye yayı sayesinde farklı yüksekliklere sahip ürün taşımalarında mesafe farklarını dengeler, ayrıca çabuk bıraktırma fonksiyonunu harici bir pilot verilerek uygulama imkanı sunar.

kaynak hidtek


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile