Birbirine yakın iki mil arasında hareket aktarmanın en iyi yolu dişli kullanmaktır. Sağlam yapıları sayeside çoğu zaman tüm makine ömrü süresince hiç sorun çıkartmazlar.

Bir dişli çevresinde yeralan birden fazla dişliye hareket aktarabilir. Diğer dişlilerinde hareketi aktarmasıyla, tek bir dişliye verilen tahrikten onlarca dişliye hareket gidebilir. Bu sebeple grup halinde millere genellikle dişliler aracılığıyla hareket aktarılır. Zaman kayış veya zincirle ancak az sayıda mil tahrik edilebilir. Çünkü kayış/zincir boyu uzadıkça sorunlar artmayabaşlar.

Dişlilerde hareketin yönü Bir dişli başka bir dişliye hareket aktardığında, dış dişlilerde, hareket ters yöne döner. Aynı yöne dönmesi istendiğinde her iki dişli birbirine değmeyecek şekilde küçük seçilir ve hareket sağa, sola yada araya konacak vasat dönen bir dişli ile aktarılır.

Vasat dişli hareketin yönünü ayarlamak yada mesafe kapamak için kullanılabilir Ara mesafesi nisbeten açık olan miller için de araya vasat dişliler konularak hareket götürülebilir. Vasat dişlilerin diş sayısı çevrim oranını etkilemez. Çevrim oranı giriş ve çıkıştaki dişlilerin diş sayıları oranıdır. Fakat her vasat dişli hareketin yönünü değiştirir.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile