Malzeme : Tasarlanacak geometrinin malzemesi ne olacak. Hangi katkı maddeleri eklenecek ve bu malzemelerin kullanım özellikleri nelerdir. Kullandığınız CAD-CAM programlarında önceden malzeme atanmalı Ağırlık-Hafiflik-Ağırlık Merkezi gibi değerler göz önüne alınarak ürün tasarımı da gerekli müdahaleler için ar-ge yapılmalı. Çalışma noktası göz önünde bulundurulmalı ve çalışacağı noktadaki diğer malzemeler ile kıyas yapılmalı.

Üretilebilirlik : Tasarladığımız geometriden kaç adet ve hangi sıklıkla üreteceğimiz. Bu bilgiler doğrultusun da ulaşacağımız cevaplarla tasarladığımız geometrinin en ekonomik ve en hızlı şekilde üretim prosesi belirlenir. (Kalıplama, Seri imalat, gerekirse önceden hızlı prototip)

Kalıplama yapılacak ise kalıp tasarımı ve dolum analizi CAD-CAM programlarında yapılmalı. Gerekli olan müdahaleler önceden yapılmalı.

Üretim sayısı fazla ise çok eksenli tezgahlar tercih edilmeli.

Ölçü alınması güç olan tasarımlar optik ölçüm cihazları ile taranmalı muhahkak ölçüm ile çizilen data arasında kalibre raporu oluşturulmalı.

Üretilecek parça eğer Ar-Ge ürünü ise mutlaka aşağıdaki aşamalardan geçirilmeli.

Ergonomi : Ürün ve insan ilişkisi. Kullanım rahatlığı genel insan yapısına uyumu. İnsan sağlığına zarar vermeden uzun ömürlü kullanımı.

Estetik : Endüstriyel parçanın kullanılacağı yerde bütünleyici olmasıdır. Kullanılacağı yere göre estetik katsayısı değişmeli ve o oranda maliyetleri değerlendirilmelidir.

Fonksiyon : Üründen beklenen ömrü yapabilme süresi.

Ekonomik Kriterler : Endüstriyel parçanın kullanım amacından taviz vermeden kazandıracakları düşünülmelidir.

kaynak cadcamdizayn.com


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile