Solidworks TopolojiSolidworks'te, ister 2B çizimler gibi tanıdık yöntemlere yaklaşmanın farklı bir yolu olsun, ister daha karmaşık büyük montajlarla çalışırken yardımcı ayarlamalar olsun, öğrenecek daha çok şey var. Tecrübeli mühendisler için bile, zamandan tasarruf etmek ve yazılımdaki üretkenliği artırmak için en iyi ipuçlarını ve püf noktalarını takip etmek zor olabilir. Bu nedenle, birçok önemli işlevde zamandan kazanmak için Solidworks'te kullanıcılarına yönelik en önemli teknik ipuçlarından bazılarını toparladık.

Solidworks'teverimliliği için teknik ipuçları;

Burada, ne modelliyor olursanız olun, günlük Solidworks'te kullanımınızda daha organize olmanın en sevdiğimiz kısa yollarından bazıları ve hızlı yolları verilmiştir.

Katı Gövdeleri Alt Klasörler halinde Organize Etme;

Katı Gövdeler ve Yüzey Gövdeleri klasörlerini düzenli tutmak için tasarımın herhangi bir noktasında gövdeleri yeniden adlandırın. İki veya daha fazla gövdeye dönüştürülene kadar gövdeler bu isim altında kalacaktır. Ortaya çıkan gövdeler, onları oluşturan unsurlara göre adlandırılacaktır. Bir sınırlama, orijinal gövde adının bu noktada veya daha sonra ağaçta yeniden kullanılamayacağıdır.

Renk Örnekleri Nasıl Düzenlenir;

Appearance Property Manager'ın bir açılır listesi vardır.

Renk örnekleri. Doğru şekilde kullanmak için dosya söz dizimini ve dosya konumlarını anlamak önemlidir. Nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

Seç Sistem Seçenekleri> Dosya Konumları> Renk Örneklerini

Bu konumdaki * .sldclr dosyalarından birini açın ve DisplayName = ”swatch1” öğesini arayın . Swatch1, mevcut renk örneklerinin açılır listesinde görüntülenen ad olmalıdır.

Ardından, dosyadaki sonraki birkaç satıra bakın. Renk örneğindeki renklerden birini temsil eden RGB dizesini göreceksiniz.

Dosyayı doğru dosya konumuna kaydedin ve bu renk örneği aşağı açılır listede alfabetik sırada görünecektir.

İki Montaj Yapılandırması Arasında Nasıl Geçiş Yapılır;

Açı montaj ilişkilerini kontrol eden iki montaj konfigürasyonu arasında geçiş yapmak (bastırılmış veya bastırılmamış açılı montaj ilişkileri veya bir açı montaj ilişkisinin değerini değiştirerek) hatalara neden olabilir. Açı montaj ilişkileri genellikle yönlerini tersine çevirir ve tersine çevirir. Açı montaj ilişkileri olmadan bir konfigürasyon oluşturmak için şu adımları izleyin:

Bileşenleri önceki konumdan son konuma yakın bir konuma sürükleyin.

Son konum için yapılandırmaya geçin. Solidworks'te, bileşenleri güvenilir bir şekilde doğru şekilde konumlandıracaktır.

Solidworks'te 2D çizim becerilerinizi keskin tutun;

Bugün, 3 boyutlu bir dünyada yaşıyoruz. Ancak bu, 2D çizim becerilerinizi ihmal etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Parçalarınızın imal edilmesini istiyorsanız 2B çizimlerle nasıl çalışılacağını bilmek önemlidir, çünkü çoğu makine atölyesi fiyat teklifi ve inceleme amacıyla 2B çizim gerektirir.

Dış Satıcılar İçin Parça ve Montaj Dosyaları Nasıl Biçimlendirilir;

Solidworks'te teknik resimleri, parça ve montaj dosyalarında bağlantılar veya işaretçiler kullanır. Parça ve montaj dosyaları, çizim dosyalarının dışında bulunur. Solidworks'te teknik resminizi parça veya montaj dosyasını sağlamadan dışarıdan bir tedarikçiye e-posta ile gönderirseniz, başlık bloğu olan boş bir sayfa alırlar.

Çiziminizi PDF olarak kaydedin ve bu dosyayı dış satıcılara e-postayla gönderin. Solidworks'te bir PDF modülüyle birlikte gelir, bu nedenle Adobe Acrobat veya başka bir PDF oluşturma yazılımı satın almanıza gerek yoktur.

Solidworks 'te Şablonlara Ek Açıklamalar Ekleme;

Tasarım Kitaplığındaki her şablona genel notlar eklemeyi düşünün. Herhangi bir ek açıklama varsa, başka bir çizimde yeniden kullanmanız gerekebilir, bunları Tasarım Kitaplığı'na kaydetmek onları bulmayı kolaylaştırır. Bu size zaman kazandırır çünkü birden fazla ek açıklama eklemeniz gerekmez ve önemli bilgileri dışarıda bırakma olasılığınız azalır.

İhtiyacınız Olan Draft Standardını Nasıl Seçebilirsiniz?

Solidworks, çizimleri boyutlandırmada kullanılan endüstri standartlarının çoğu için temel ayarlarla birlikte gelir. ABD'de çoğu şirket ANSI standartlarını uygulamaktadır ve bu nedenle belge ANSI olarak ayarlanacaktır. İstenen draft standardını ayarlamak için, Seçenekler > Belge Özellikleri sekmesine gidin> sol bölmede Draft Standardı öğesini vurgulayın > açılır listeden Genel draft standardını seçin.

Solidworks'te büyük montajlar için hızlı düzeltmeler;

CAD yazılımındaki verimsizliklerin en büyük suçlularından biri büyük montajlardır. Ancak SOLIDWORKS'te büyük montajları yönetirken daha akıllıca çalışmanın daha zor olmayan yolları vardır. İşte en hızlı ve en kolay önerilerimizden birkaçı.

Sorunsuz Çözüm: "Bir daha gösterme" Kutusunu işaretleyin;

Kontrol değil daha gösterme Do çoğu iletişim kutularının dibinde bulundu kutusu da vardır. Bu, iş hacminizi hızlandırır çünkü yapmak istediğiniz şeye ulaşmak için ilerlemeniz gereken bir iletişim kutusunu daha ortadan kaldırır.

Montaj İlişkisi ve Denklem Hatalarını Ortadan Kaldırın;

Tarayıcı ağacınızdaki uyarı simgelerini ortadan kaldırarak montaj ilişkisi ve denklem hatalarını düzeltin. Birçok tasarımcı, tarayıcı ağacındaki bu parlak kırmızı ve sarı simgeleri görmezden gelmeyi seçer, ancak bunların performans üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.

Büyük Montajlarda Nasıl Sorun Giderilir?

Kullanım Montaj Uzmanı / Performans Değerlendirme aracını.
Parça sayısına bak. Montajınız 150-200 montaj ilişkisi alanına giriyorsa, daha fazla alt montaj oluşturmak için dosya yapısını nasıl yeniden düzenleyeceğinizi düşünün. Alt montajların bileşenlerini ve montaj ilişkilerini yeniden oluşturması gerekmez.
Derlemede daha eski (yani, güncellenmemiş dosyalar) yüklü olup olmadığını kontrol edin

CAD becerilerinizi tazelemenin en hızlı yollarından biri, çevrimiçi video eğitimleridir . Aslında, uzmanlar tarafından yönetilen birçok video sizi adım adım verimli tekniklerden geçirir, böylece yazılımda çalışırken yeni en iyi uygulamaları öğrenebilir ve uygulayabilirsiniz.


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile