Solidworks TopolojiÜretken tasarım için bir topoloji etüdünün nasıl kullanılacağına ilişkin bu SOLIDWORKS eğitim makalesi CadCamOkulu tarafından hazırlanmıştır.

Üretken tasarımın benzersiz nitelikleri:

Malzemeler, yazılımlar ve 3D baskı süreçlerindeki gelişmeler sayesinde 3D baskı hızla uygulanabilir bir üretim biçimi haline geliyor. 3D yazıcılar, birçok insanın evde kendi 3D tasarımlarını yaratması ve basmasıyla kişisel kullanım için çok daha erişilebilir hale geliyor.

Geleneksel makinelerde ve CNC frezeleme gibi üretim süreçlerinde karmaşık geometri üretmek çok zordur ve bazen imkansızdır. Ancak 3D yazıcılar, mühendislere ve üreticilere alışılmadık ve karmaşık şekillere sahip parçalar oluşturma yeteneği sağlar. Sonuç olarak, üretimsel tasarım, tasarım mühendisleri ve üreticiler arasında daha popüler bir süreç haline geliyor.

Üretken tasarım , bir yazılım programının bir parçanın geometrisini gerekli gereksinimleri karşılayana kadar düzenlediği yinelemeli bir tasarım sürecidir. Bununla birlikte, tasarımcı, yazılım programının uyması gereken belirli kısıtlamalar girebilir. Akışkan, organik yüzeylere veya perdeli kafes yapılara sahip parçalar genellikle üretken tasarım programları ile oluşturulur ve 3D baskı için tasarlanır.

Kaynaştırılmış biriktirme modelleme (FDM) 3B yazıcılar gibi bazı 3B yazıcılar, destek yapılarıyla parçaları katman katman oluşturur. Bu, çıkıntıları yazdırmanıza olanak tanır ve daha benzersiz üretken tasarımlar yazdırmanızı mümkün kılar. Seçici lazer sinterleme (SLS) ve çoklu jet füzyon (MJF) gibi toz yataklı füzyon yazıcılar daha da iyidir - geometri olanakları neredeyse sınırsızdır. Bunun nedeni, toz halihazırda kendi kendini desteklediği için bu tür 3B yazıcılar için destek malzemesi gerekmemesidir.

Üretken tasarıma başlamak için bir topoloji çalışması kullanma;

Üretken tasarıma başlamanın basit ve eğlenceli bir yolu , SOLIDWORKS Simulation'da bir Topoloji Etüdü kullanmaktır . Bir topoloji çalışması "parçaların parametrik olmayan topoloji optimizasyonunu gerçekleştirir. Maksimum tasarım alanıyla başlayarak ve uygulanan tüm yükleri, fikstürleri ve üretim kısıtlamalarını dikkate alan topoloji optimizasyonu, malzemeyi yeniden dağıtarak, izin verilen maksimum geometri sınırları içinde yeni bir malzeme düzeni arar. Optimize edilmiş bileşen, gerekli tüm mekanik ve üretim gereksinimlerini karşılıyor.

Örnek Proje: Üretken Tasarım Kullanarak Bir Tablo Uzantısı için Parantez Oluşturma

Bunun nasıl çalıştığını gösteren örnek bir projeye bakalım.

Bu projede amacımız, bir tablo uzantısı için parantez oluşturmaktır. Masa uzantısı, biraz alan boşaltmak için biraz daha fazla yüzey alanı ekleyecek ve 3D yazıcımızı desteklemeye yardımcı olacaktır.

Orijinal braketi kasıtlı olarak düz, dikdörtgen bir blok olarak tasarlayacağız (yukarıdaki görüntüdeki yeşil bloklara bakın).

Benzersiz bir dirsek şeklini tamamen tasarlamak ve ardından gücünü daha sonra test etmek için zaman harcamak yerine, bir topoloji çalışması gerçekleştirmek için Solidworks Simulation'ı kullanabiliriz. Topoloji çalışması, mümkün olan en az malzemeyi kullanırken ağırlık gereksinimlerini destekleyecek kadar güçlü olan bir dirseği otomatik olarak oluşturacaktır.

Dirsek bloklarının boyutları beşe beş inç ve üç x beş inçtir. Bunlar, bizim için parçaların geometrisini oluşturmak üzere üretimsel tasarım için bir dizi boyut parametresi görevi görür.

Yaklaşık 10 kg desteklemek için sadece masa uzantısına ihtiyacımız var. Ancak güvenli tarafta, parantezleri her biri 20 kg destekleyecek şekilde tasarlayacağız. Bunu test etmek için bir topoloji çalışması kullanabiliriz. Çalışma, verilen parametreler dahilinde tüm gereksiz dirsek malzemelerini kaldırarak üretken bir tasarım oluşturacaktır. Bu aynı zamanda parçanın 20 kilo almasını da sağlayacaktır. Topoloji çalışması, yalnızca parametrelerde belirttiğimiz gerekli ağırlığı tutmak için gerekli olan malzemeyi bırakacaktır.

Topoloji çalışmasını çalıştırdıktan sonra, sonuç orijinal tasarımla karşılaştırıldığında çok benzersiz bir estetiğe sahip olur. Üstelik bu yöntem, orijinal tasarımdaki plastik filamanın sadece bir kısmını kullanır ve önemli ölçüde azaltılmış baskı süresine sahiptir. Ve elbette, geometriyi SOLIDWORKS'ün bizim için tasarlamasına izin verdiğimizden, tasarım ve test süresinden de önemli ölçüde tasarruf ediyoruz.

Bu çalışmada, doğru Fikstür ve İmalat Kontrollerini kullandığınızdan emin olmak istedik . Ayrıca çalışma için simetri düzlemini belirledik, yoksa bazı garip sonuçlarla sonuçlanırdık.

Topoloji Çalışması tamamlandıktan sonra, üretken tasarımı 3B yazdırma için bir STL dosyası olarak dışa aktaracağız.

 


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile