PLASTİK ENJEKSİYON VE ŞİŞİRME MAKİNALARINDA %30 ENERJİ TASARRUF YÖNTEMLERİ

Değişken debili, basınç regülasyonlu pistonlu pompa ile balonlu tip hidrolik akümülatörler kullanılarak enerji tasarrufuna %30 civarında gidilir. İlk yatırım maliyeti çok görülse bile enerji tasarrufundaki oran dikkate alınırsa kısa bir zamanda bu maliyet karşılanacaktır.

Aynı zamanda plastik enjeksiyon makinelerinde mengene, enjeksiyon, mal alma guruplarında ayrı ayrı oransallar kullanıldığında eş hareketler yaparak zaman tasarrufu ile de %8 enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Aynı şekilde plastik şişirme makinelerinde de mengene, enjeksiyon guruplarında ayrı ayrı oransallar kullanılmak sureti ile zaman tasarrufu sayesinde %8 enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Burada dikkat edilmesi gereken ürün soğuma zamanları ve ürün alma zamanları iyi dikkate alınmalıdır. Aksi takdirde yeterli basınçlı yağ hidrolik akümülatörlerde rezerv edilemeyeceğinden hesap edilen verim düşer.

Enerji tasarrufu anlamında ;

  • Üçlü sabit debili tandem pompa kullanımı
  • Tekli sabit debili pompa ile hidrolik akümülatör kullanımı
  • Değişken debili, basınç regülasyonlu pompa kullanımı
  • Değişken debili, elektronik debi ve basınç kontrollü pompa kullanımı

Kullanılmıştır.

Fakat yukarıda da kısaca anlatmaya çalıştığımız en iyi yöntem ilk yatırım olarak pahalı görülse bile değişken debili basınç regülasyonlu pompa ile mengene, enjeksiyon, mal alma guruplarında ayrı ayrı oransal vafler kullanılarak eş hareketler yaparak hem zaman tasarrufu zağlanmış olur, hem güç tasarrufu sağlanmış olur ve de ürün kalitesi bakımından hassas hız yani debi kontrolü, hassas güç yani basınç kontrolü sağlanmış olur.

kaynak : hpdergisi.com


Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile